Collage
Legendarny polski zespół rockowy, czołowy przedstawiciel współczesnego rocka progresywnego w Polsce i na świecie, założony w Warszawie w latach 1984-85 przez gitarzystę Mirosława Gila i perkusistę Wojciecha Szadkowskiego.
Pierwszy album zespołu „Baśnie” ukazał się pod koniec 1990 roku. Album zawiera muzykę utrzymaną w stylu neoprogresywnym, uzyskał od krytyków, dziennikarzy i fanów bardzo dobre recenzje, a w 1992 mimo, iż w całości zaśpiewany był po polsku, ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Vinyl Magic. W podsumowaniu roku 1991 czytelnicy pisma Tylko Rock uznali Collage siódmą najlepszą polską grupą roku. W 1992 nastąpiła istotna zmiana w składzie - wokalistą został Robert Amirian, z którym Collage nagrał płytę „Nine Songs of John Lennon” z własnymi aranżacjami wybranych utworów Johna Lennona. Na tej płycie zadebiutowali również w zespole będący członkami Collage do chwili obecnej klawiszowiec Krzysztof Palczewski i basista Piotr Mintay Witkowski.
W 1994 dla holenderskiej wytwórni SI Music Collage nagrał płytę „Moonshine”. W 1995 r. album ten dzięki firmie Roadrunner Records trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei, gdzie również w niedługim czasie wznowiono „Nine Songs of John Lennon”, a pozostałe albumy znalazły się w dystrybucji japońskiej firmy Marquee. Płyta „Moonshine” odniosła ogromny sukces artystyczny i do dnia dzisiejszego uważana jest za jedną z najważniejszych płyt lat 90 tego gatunku. Według czytelników pisma Tylko Rock znalazła się na 6. miejscu najlepszych płyt rockowych w Polsce, a według tego samego pisma w podsumowaniu dekady 1991-2001 uznana została za jedną z pięciu najlepszych płyt polskich roku 1995. Pochodzący z tej płyty utwór „Living In The Moonlight” przez wiele lat znajdował się w pierwszej pięćdziesiątce Trójkowego Topu Wszechczasów.
W latach 1994-1995 zespół towarzyszył Fishowi (ex wokaliście Marillion) podczas dwóch tras koncertowych po Polsce. W 1995 r. ukazała się płyta „Changes” zawierająca wcześniejsze niepublikowane utwory zespołu, a pod koniec tego samego roku ostatnia jak dotąd płyta „Safe”. Collage w tym okresie oprócz ogromnej ilości koncertów w Polsce, wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii.
Warto również nadmienić, że okładki dwóch płyt tj. „Moonshine” i „Safe” zdobiły obrazy autorstwa słynnego na całym świecie malarza Zdzisława Beksińskiego.
Jesienią 1996 roku zespół zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, między innymi z Anitą Lipnicką, a także towarzyszyli Mortenowi Harketowi (wokaliście zespołu A-ha) w promocji jego solowego albumu w Polsce. Jesienią 2002 r. Collage wznowił na krótko działalność na jeden koncert pamięci Tomka Beksińskiego, a w 2003 roku definitywnie zakończył działalność. W roku 2004 ukazał się jeszcze tylko koncertowy DVD „Living In The Moonlight” i po rozpadzie muzycy zespołu skupili się na swoich solowych projektach.
REAKTYWACJA
W 2013 roku Collage reaktywował się po 10 latach przerwy z nowym wokalistą Karolem Wróblewskim. Pierwszy koncert zespołu odbył się 26 października 2013 roku w Warszawie w Klubie Progresja, po którym wyruszył w trasy koncertowe po Polsce, a także wystąpił na kilku koncertach w Niemczech i w Holandii oraz w USA
Z tego okresu oprócz typowo klubowych koncertów warto wymienić:
- 4 maja 2014 Collage zagrał jako headliner na największym i najbardziej prestiżowym Festiwalu Rocka Progresywnego ROSFEST w USA. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i był wielkim sukcesem zespołu! Na Festiwal ten Amerykanie zaprosili COLLAGE niespełna miesiąc po ogłoszeniu reaktywacji zespołu!
- 1 czerwca 2014 na zaproszenie Vice Prezydenta Bytomia zespół zagrał znakomity koncert z okazji 760-lecia Bytomia, w ramach festiwalu "Muzyka Trzech Pokoleń", w towarzystwie zespołów: "Lebowski" i legendarnego "SBB".
- 14 czerwca 2014 na zaproszenie organizatorów cyklicznej już śląskiej imprezy INDUSTRIADA, zespół wystąpił jako gwiazda wieczoru na koncercie w zabytkowej dzielnicy Katowic w Nikiszowcu
- 29 czerwca 2014r zespół był gościem honorowym VIII Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomka Beksińskiego w Gniewkowie, gdzie zagrał koncert jako "gość specjalny".
- 11 lipca 2014 Collage miał wystąpić na festiwalu SEVEN w Węgorzewie jako gwiazda i gość honorowy festiwalu. Koncert ten miał być poświęcony 20-leciu słynnego albumu "Moonshine", niestety festiwal został odwołany przez organizatorów.
- 18 lipca 2014 zespół zagrał koncert na największym europejskim festiwalu rocka progresywnego "NIGHT OF THE PROG" w Loreley w Niemczech, co było wielkim wyróżnieniem dla zespołu.
Uwieńczeniem całego okresu od czasu reaktywacji w połowie 2013 roku były koncerty poświęcone 20-leciu albumu „Moonshine”.
- Pierwszy z nich odbył się w warszawskiej Progresji 17 stycznia 2015 na którym pośród licznie zgromadzonej tego wieczoru publiczności znaleźli się m.in. fani z Holandii, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Słowacji, którzy specjalnie przyjechali do Polski na to wydarzenie.
- Drugi koncert odbył się dzień później w Sali Koncertowej 3 Programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który był transmitowany na żywo przez „Trójkę”
- 27 czerwca 2015 zespół wystąpił na „Metal Hammer Festival 2015 - Prog Edition” w katowickim Spodku obok zespołów Riverside i Dream Theather jako jeden z headlinerów. Dzień później Collage ogłosił oficjalnie, iż był to ostatni występ z gitarzystą i współzałożycielem zespołu Mirosławem Gilem, który zdecydował się odejść z zespołu, aby kontynuować własny solowy projekt.
- 11 czerwca 2016 na specjalne zaproszenie zespół wystąpił w nowym składzie z Michałem Kirmuciem na gitarze jako jedna z dwóch gwiazd podczas 5 już edycji Festiwalu Warsaw Prog Days w warszawskiej Progresji.
Pod koniec stycznia 2017 Karol Wróblewski na stronie zespołu oficjalnie poinformował o swoim odejściu z zespołu, zapraszając jednocześnie na swój ostatni koncert z Collage, który będzie mieć miejsce 24 marca na ProgRockFest w Legionowie.
Oto jak o Collage pisze PROGARCHIVES - jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych stron na świecie poświecona rockowi progresywnemu:
"Ten Neo Progresywny zespół z Polski był nie tylko najważniejszą grupą z tego kraju w latach 90-tych. Zalicza się do najlepszych zespołów neo-progresywnych na świecie. Łącząc potężne tła klawiszowe z niesamowicie melodyjnymi gitarami i wokalem, potrafili stworzyć oryginalną i szalenie interesującą muzykę. Nieustanne zmiany tempa wyróżniają ten zespół z całej konkurencji wykonującej ten styl muzyki, z wokalami w języku polskim i angielskim, w zależności od albumu. "Moonshine" to jeden z najwspanialszych albumów symfonicznego progresywnego rocka współczesnej ery. Na album ten składa się świetna produkcja, wspaniałe melodie i śpiew, oraz rewelacyjne wykonanie tak pod względem akompaniamentu jak i wysmakowanych porywających solówek i przejść. Cudowny!!!!"*
*(tłum. z jęz. ang.)
źródło: www.progarchives.com
fot. Rafał Klęk
Oficjalny profil na portalu FB
Dyskografia:
- Baśnie (1990)
- Nine Songs Of John Lennon (1992)
- Moonshine (1994)
- Changes (1995)
- Safe (1995)
- Living In The Moonlight (2004)
Skład Zespołu:
- Karol Wróblewski – wokal
- Michał Kirmuć – gitary
- Krzysztof Palczewski – instrumenty klawiszowe
- Piotr Mintay Witkowski - bas
- Wojciech Szadkowski – perkusja
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego